DAIKIN YENİ NESİL SOĞUTUCU AKIŞKAN R32 İLE İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNÜ YENİDEN ŞEKİLLENDİRİYOR

DAIKIN ISITMA VE SOĞUTMA SİSTEMLERİ SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

Daha küçük ve daha az elektrik tüketen klimalar geliyor.

Düşük küresel ısınma potansiyeline sahip soğutucu akışkan R32 ile iklimlendirme sektörü yeniden şekilleniyor. Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de R32 soğutucu akışkanını içeren ilk split klimaları piyasaya sunan Daikin, bu soğutucu akışkanın yaygınlaşması için çalışıyor. Çünkü çevre dostu bu yeni nesil soğutucu akışkan ile daha küçük ve daha az elektrik tüketen klimaların üretilmesi mümkün.

Az elektrik tüketen klima Enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarmak ve sistemlerin küresel ısınma etkilerini en aza indirmek için önemli bir faktör olan soğutucu akışkan seçimi, iklimlendirme sektörünün geleceğine de yön veriyor. Çevreye olan bağlılığının bir parçası olarak daha düşük çevresel etkiye sahip sistemler geliştirmeyi amaçlayan Daikin, Avrupa’nın ve Türkiye’nin ilk R32 soğutucu akışkanını içeren cihazlarını piyasaya sunarak pek çok alanda olduğu gibi bu alanda da öncülük ediyor.

Daikin Yeşil Enerji ve Çevre Bölüm Koordinatörü, Makine Yüksek Mühendisi Dr. Andaç Yakut, sektördeki yeni gelişmeler hakkında bilgi verirken, R32 soğutucu akışkanı sayesinde daha küçük boyutlarda cihazlar üretilmesinin mümkün olacağını söyledi.  Daikin’in tüm cihazlarının yüksek enerji verimliliği ile düşük CO2 salınımına sahip olduğunu hatırlatan Dr. Andaç Yakut, Daikin’in R32 soğutucu akışkanının yaygınlaşması yönünde çalışmalar yaptığını da vurguladı. Bunun nedenini ise R32 soğutucu akışkanının şu an split klimalarda kullanılan R410A soğutucu akışkanına göre daha fazla enerji verimliliği sağlaması olarak açıklayan Dr. Yakut, şu bilgileri verdi: “R32’nin küresel ısınma potansiyeli, R410A’nın sahip olduğu küresel ısınma potansiyelinin yaklaşık 3’te birine eşit (GWP=675). Dolayısıyla R32 daha çevre dostu bir soğutucu akışkan. Ayrıca R32 kullanarak daha az miktarda soğutucu akışkan ile daha küçük boyutlarda cihaz elde etmek mümkün.”

KLİMALAR DAHA AZ ELEKTRİK TÜKETECEK

R32 kullanımı ile birlikte cihazların daha küçük boyutlu ve daha yüksek verimlilik değerlerine sahip olacağını vurgulayan Dr. Andaç, “Ayrıca R32 soğutucu akışkanının özelliğinden dolayı bu cihazlar çevreye daha az zarar verecek” dedi. Şu an 30’dan fazla ülkede kullanılan R32 ile Türkiye’nin, Daikin’in Haziran ayında satışa sunacağı Yeni Ururu Sarara ve Yeni Emura ile tanışacağını belirten Dr. Yakut, bu yeni soğutucu akışkanın son kullanıcı açısından faydalarına da şöyle dikkat çekti:  “Daha çevre dostu bir soğutucu akışkan olan R32, şu an split klimalarda kullanılan R410A soğutucu akışkanına göre daha fazla enerji verimliliği sağlıyor. Bu da tüketicinin daha az elektrik faturası ödemesini sağlayacak.”

Bireysel olarak yeni alacağımız ürünlerde yüksek enerji verimli ürünleri tercih etmemizin daha az CO2 salınımı ile küresel ısınmanın azaltılmasına katkı sağlayabileceğini vurgulayan Dr. Andaç Yakut, Avrupa Birliği'nin (AB) 2050 hedefleri doğrultusunda son kullanıcılara düşen görevleri ise şöyle sıraladı: “AB’nin 20/20/20 politikasının, küresel ısınmayı sınırlayacak AB düşük karbon yol haritası 2050 hedefini sağlamakta yeterli olmayacağı görüldü. Bu konuda daha sıkı önlemler almak amacıyla 23 Ekim 2014 tarihinde, sera gazı emisyon değerlerini 2030 yılına kadar yüzde 40 oranında azaltma, yenilenebilir enerji kullanımını yüzde 27’ye ve enerji verimliliğini en az yüzde 27’ye çıkarma konusunda bir anlaşmaya varıldı. Buna da ‘AB Yeni 40/27/27 Politikası’ adı verildi.  Bu doğrultuda Sera Gazı Emisyon değerlerini azaltmak için F Gaz Yönetmeliği denilen Florlu Sera Gazları Yönetmeliği yayınlandı. Son kullanıcılar da, bu hedeflerin gerçekleşmesini sağlamak amacıyla daha yüksek enerji verimli ürünleri tercih edebilir ve dolayısıyla daha az CO2 salınımı ile bu hedeflerin gerçekleşmesine katkı sağlayabilir.”

Daikin’in, bu konuda da sektörüne öncülük yaptığına dikkat çeken Yakut, şunları söyledi: “Biliyorsunuz, Daikin hem Avrupa’da hem de Türkiye’de sezonsal verimliliğin öncülüğünü yaparak  AB’nin 20/20/20 hedeflerine büyük katkı sağladı. Şimdi de Daikin, cihazlarında düşük küresel ısınma potansiyeline sahip R32 soğutucu akışkanını kullanarak AB’nin Yeni 40/27/27 hedeflerine ulaşılmasına büyük yararı olacaktır. Daikin halen dünya çapında 70’den fazla üretim tesisinde ürün geliştirme ve üretim faaliyetleri yürütüyor. Bugüne kadar Ar-Ge Merkezlerine 300 milyon dolardan fazla yatırım yapan Daikin, yeni nesil soğutucu akışkanlara uygun cihazları geliştiriyor.”Az elektrik tüketen klima

R32 Soğutucu Akışkanı’nın Özellikleri

- Ozon tabakasına zarar vermez. ODP değeri 0.

- GWP değeri (küresel ısınma potansiyeli ) halen klimalarda kullanılan R410A’nın GWP değerinin yalnızca 3’te biri (GWP=675).  

- R410A’ya göre daha az soğutucu akışkan kullanımı mümkün.

- R410A ile kıyaslandığında daha yüksek enerji verimliliği.

- Daha kompakt tasarım mümkün.

- Tek bileşenli bir akışkan olduğu için geri dönüşümü ve yeniden kullanımı kolay.

- Gelişmekte olan ülkeler için daha ekonomik.

Diğer Haberler

Web Tasarım IDS