DAIKIN YENİ ÜRÜN VE STRATEJİLERİNİ TÜRKİYE´DE BELİRLİYOR

DAIKIN ISITMA VE SOĞUTMA SİSTEMLERİ SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

Daikin, CIS ve Türkiye pazarları için yeni ürün stratejilerini ve yol haritalarını Türkiye’de şekillendiriyor.DAIKIN YENİ ÜRÜN VE STRATEJİLERİNİ TÜRKİYE´DE BELİRLİYOR

İklimlendirme sektörünün pazar lideri Daikin, CIS ve Türkiye pazarlarına süreceği ürünlerin geliştirilmesini temel alan ürün geliştirme ve süreçlerini takip etme toplantılarını (PDM - Product Development Meeting) Türkiye’de yapıyor.


Yeni ürün geliştirirken müşterilerinin ihtiyaçlarını ön planda tutmayı bir temel ilke olarak benimseyen Daikin, CIS ve Türkiye pazarlarına sunacağı ürünlere Türkiye’de karar veriyor. Daikin Avrupa’daki ve Japonya’daki merkezi ve çeşitli ülke temsilciliklerindeki strateji ve Ar-Ge uzmanlarının katılımıyla düzenlenen ürün geliştirme toplantılarında, mevcut ürünler ile ilgili Türkiye ve CIS ülkelerinin pazarlarına göre yapılan iyileştirmeler ele alınıyor.  CIS ve Türkiye pazarlarındaki ihtiyaçlara göre yeni ürün geliştirme çalışmalarına ilişkin ürün stratejileri ve yol haritaları da belirleniyor.

Daikin strateji ve Ar-Ge uzmanları ve temsilcileri, küresel pazarlardaki gelişmelere göre Türkiye’de yılda en az 3 kez yapılan ürün geliştirme toplantıları öncesinde, bulundukları ülkelerdeki ihtiyaç ve trendleri belirleyip, müşterilerden de taleplerini topluyor. Daha sonra, çeşitli ülkelerden Türkiye’ye gelen uzmanlar ve temsilciler, yapılan hazırlık toplantılarında, mevcut veriler üzerinde çalışmalar yürüterek, ürünlerin nasıl iyileştirileceğini ve yeni ürünlerin nasıl geliştirileceğini belirleyerek bir rapor haline getiriyor. Genel merkezde düzenlenen ve üst yönetimin de katıldığı nihai ürün geliştirme toplantılarına sunuluyor.

Gelecek yıllardaki oluşacak ürün gamı fikir ve kararları da bu toplantılarda belirleniyor

Türkiye’de Nisan-Mayıs, Haziran-Temmuz, Eylül-Ekim dönemlerinde yapılan PDM’lere, Daikin Japonya’dan ürün geliştirme uzmanlarının yanı sıra strateji, Ar-Ge ve yatırım yetkilileri, Daikin Türkiye’nin strateji, Ar-Ge ve pazar yetkilileri, Daikin Avrupa strateji ve Ar-Ge yetkililerinin yanı sıra, toplantının gündemine alınan ülkelerden ilgili uzmanlar ve yöneticiler katılıyor. Toplantılarda, taleplerin yanında en az 2-3 yıllık süreçte ürün gamına girecek ve çıkacak ürünler de belirleniyor. Gelecek yıllardaki oluşacak ürün gamı fikir ve kararları da bu toplantılardan çıktığı için, toplantı öncesinde yapılan görüşmeler ve toplanan pazar verileri ve analizleri büyük önem taşıyor.

Daikin Türkiye’nin etkin katılımıyla Türkiye’de üretilecek ürünler de PDM’lerde belirleniyor

Toplantılara geniş ekip ile aktif bir şekilde hazırlanarak katılan Daikin Türkiye Stratejik Pazarlama Bölümü de, talep ettiği ürünleri bu toplantılarda tartışmaya açıyor, taleplerini veriler ve analizleri ile aktarıyor. Böylelikle de gelecekte şirkete sağlayacak faydaları da ayrıntılı bir şekilde ortaya koyuyor.

Daikin Türkiye’nin bu etkin çalışmaları sonucunda, yakın zamanda, Daikin VAM havalandırma cihazı Daikin Hendek Fabrikası’nda üretilmeye başlandı. Ayrıca, Türkiye’de piyasada olan tüm klima çeşitlerinin Türkiye ile tam uyumuna ilişkin tüm iyileştirme ve geliştirme çalışmalarına ilişkin fikirler bu toplantılarda belirlendi. Bunların yanında, Daikin klima santraline Avrupa Birliği onayı olan “Eurovent” sertifikalarının alınmasına ilişkin çalışmalar da Türkiye’de düzenlenen toplantılarda alınan kararlar çerçevesinde yürütüldü.

Diğer Haberler

Web Tasarım IDS