DAIKIN´DEN SAĞLIKLI HAVA İÇİN ÖNEMLİ TAVSİYELER

DAIKIN ISITMA VE SOĞUTMA SİSTEMLERİ SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

DAIKIN´DEN SAĞLIKLI HAVA İÇİN ÖNEMLİ TAVSİYELERDaikin’den Sağlık Haftası’nda kaliteli hava için önemli tavsiyeler.
İç mekan hava kalitesinin sağlığımız üzerinde önemli etkileri bulunduğu uzmanlarca belirtiliyor. Sağlıklı bir yaşam için beslenme ve spor kadar iklimlendirmenin önemi de biliniyor. Sağlık Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, kaliteli nefes alabileceğimiz ve konforlu iç mekanlara ilişkin önemli tavsiyelerde bulundu.


Tüm dünyada 7-13 Nisan arasında kutlanan Sağlık Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, iç mekan hava kalitesinin önemine dikkat çekti. Isıtma, soğutma ve havalandırma ile sağlık arasındaki yakın ilişkiye vurgu yapan Daikin, iklimlendirme konusunda dikkat edilmesi gereken önemli tavsiyeler paylaştı. Yapılan araştırmaların sonucunda iç mekan hava kalitesi ile sağlık arasındaki ilişkinin uzmanlarca tespit edildiğini vurgulayan Daikin, doğru iklimlendirme konusunda yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

Sağlıklı bir yaşam için beslenme ve spor kadar iklimlendirme de önemli. Çünkü insanlar barınmadan çalışmaya, eğitimden alışverişe birçok ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla günlerinin büyük bir bölümünü binalarda geçiriyor. Bu nedenle yaşam kalitesi için evlerden ofislere kadar her alanda doğru iklimlendirme büyük önem taşıyor. 
Bugün artık biliyoruz ki iç mekan hava kalitesi sağlığından verimliliğine kadar insan doğasını etkiliyor. O nedenle kapalı mekanlarda iç hava kalitesinin kontrol edilmesi gerekiyor. Bunun için iklimlendirme konusunda işin uzmanları ile birlikte hareket etmek gerekiyor. Çünkü her mekanın ihtiyacı farklıdır. Bugün iklimlendirme sektörü farklı mekanlara, farklı ihtiyaç ve beklentilere farklı cihaz ve uygulamalarla yanıt verebiliyor. Ayrıca cihazların periyodik bakımlarının da yapılması gerekiyor.
İç hava kalitesini etkileyen en önemli unsurlardan biri de nemdir. Normalin üzerinde nem oranı da, düşük nem oranı da rahatsızlık yaratır. Bu konuda önemli bir otorite olan ASHRAE standartlarına göre ideal şartlar için sıcaklığın 20-25,5 °C, nemin ise %30-60 arasında olması gerekiyor. Bu nedenle cihaz seçimi yaparken sadece ısıtma – soğutma gücü ve aralığı kadar nemlendirme özelliğine de dikkat etmek gerekiyor. Bunun yanı sıra pratik bir yöntem olarak hava temizleme cihazları ile de ortamın nem dengesi sağlanabilir.
Bu arada özellikle klimanın hasta ettiği konusunda yaygın bir inanış söz konusu. Oysa yaz aylarında hasta eden klima değil, klimanın yanlış kullanımıdır. Doğru klima kullanımında ortam sıcaklığı 25°C’nin altında tutulurken, dış ortam sıcaklığından maksimum 6°C daha düşük bir sıcaklığa ayarlanması gerekir. Hava sıcaklığının çok fazla arttığı dönemlerde bu fark 10°C’ye kadar çıkarılabilir. Ayrıca dışarıdaki sıcaklık artışına göre ortam sıcaklığının belirli aralıklar ile düşürülmesi, hem sağlık hem de tasarruf açısından önemlidir.
İklimlendirme sektörünün en önemli görevlerinden biri iç mekan hava kalitesini sağlamak. Sektörün öncü ve yenilikçi şirketi olarak, bu konuda çok önemli Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları yapıyoruz. Cihazlarımızda kullandığımız Daikin’e özel titanyum apetit fotokatalitik hava temizleme filtresi, hava temizleme sistemlerinde kullandığımız Streamer teknolojisi, havayı üstünüze üflemeyen akıllı kanat sistemi gibi geliştirdiğimiz pek çok özellik ile kullanıcılarımızın yaşam kalitesini yükseltecek yeniliklere imza atıyoruz. Bunun yanı sıra kaliteli hava konusunda bilinçlendirme çalışmaları da yürütüyoruz.

DAIKIN´DEN SAĞLIKLI HAVA İÇİN ÖNEMLİ TAVSİYELER
Önder, Sağlık Haftası’na ilişkin mesajında ayrıca “Mutlu bir yaşamın sırrı sağlıklı olmaktan geçiyorsa, sağlıklı olmanın bir sırrı da temiz hava solumak. Herkese sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerken, beslenme ve spora verdikleri önemi soludukları havaya da vermelerini öneriyorum” dedi.

Diğer Haberler

Web Tasarım IDS