Yeni nesil Daikin yeniliklerine hazır olun?

DAIKIN ISITMA VE SOĞUTMA SİSTEMLERİ SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

Yeni nesil Daikin yeniliklerine hazır olun…

VRV IV standartları yeniden belirliyor

 

Daikin, 4. nesil VRV ile yine standartları belirliyor. VRV IV, halihazırda sektörün öncüsü olan VRV çözümüne önemli yenilikler ekleyerek verimlilik adına çıtayı yükseltiyor. VRV IV devrim sayılacak üç yenilik sunuyor: değişken soğutucu akışkan sıcaklığı, ısı pompasında sürekli ısıtma ve basitleştirilmiş devreye alma için VRV konfigüratörü.

 

Yeni VRV IV ısı pompası üniteleri resmi olarak Mayıs 2012'de tanıtılacak ve Ekim 2012'den itibaren satışa sunulacak, ısı geri kazanım üniteleri ise Mart 2013'te piyasadaki yerini alacak.

 

Değişken soğutucu akışkan teknolojisi, her bir projeye özel olarak enerji ve konfor dengesinin optimize edilebilmesi için servisin bir dizi ön ayardan seçim yaparak sistemi özelleştirmesine imkan tanır. Otomatik modda, sistem bütün yıl boyunca en yüksek verimlilik seviyeleri için yapılandırılır; en sıcak günlerde hızlı tepki vererek her zaman konfor sağlar. Sistem, soğutucu akışkan sıcaklığını toplam gerekli kapasite ve dış hava koşullarına göre sürekli olarak ayarladığı için bu teknoloji sezonsal verimlilikte %25 artış sağlar.

 

Örneğin daha az soğutma gereken sezon ortasında, oda sıcaklığı ayar noktasına zaten yakındır. Yani oda sıcaklığı ile soğutucu akışkan sıcaklığı arasındaki küçük bir fark sistemin etkin bir şekilde çalışması için yeterlidir. Bu nedenle sistem soğutucu akışkan sıcaklığını 6°'den (piyasadaki mevcut standart) daha yüksek bir sıcaklığa değiştirecektir. Sonuç olarak daha az enerji gerekecek ve sezonsal verimlilik önemli ölçüde artacaktır.

 

Defrost sırasında sürekli ısıtma, ısıtma konforunda yeni bir standart getiren bir diğer devrim niteliğindeki yeniliktir ve VRV IV'ü geleneksel ısıtma sistemlerine göre en iyi ısı pompası alternatifi kılmaktadır.

Isı pompası defrost modunda bile ısıtmaya devam ettiği için sürekli ısıtma bir ısı pompası belirtme dezavantajını da ortadan kaldırır. 

 

Bu neden önemli? Tüm ısı pompaları ısıtma işlemi sırasında buz oluşturur ve bu buzların periyodik olarak eritilmesi gerekir. Daha önceleri, defrost işlemleri dondurma döngüsünü tersine çeviriyor ve odada geçici olarak sıcaklık düşüşüne neden oluyordu. VRV IV'de defrost fonksiyonuna atanmış enerji sağlayan benzersiz bir ısı biriktirme elemanı bulunmaktadır, böylece iç üniteler ısıtma sağlamaya devam eder ve her zaman konforlu bir iç ortam iklimi korunur.

 

Yeni VRV konfigüratörü yenilikler üçlüsünün son ayağıdır ve devreye alma ve özelleştirmeyi kolaylaştıran gelişmiş bir yazılım çözümü sunmaktadır. Bu sayede dış ünite konfigürasyonu için çatıda daha az zaman harcanır. Mühendislerin çalışma verilerini ve hataları değerlendirmesini sağlayan grafik arayüz sayesinde bakım işlemi de kolaylaşır. VRV konfigüratörü ayrıca farklı yerlerdeki çoklu sistemlerin tümünün tamamen aynı şekilde yönetilmesini sağlayarak büyük müşteriler için basitleştirilmiş işletmeye almayı sağlar.

 

VRV IV akıllı çözümlerle bütünleşir 

VRV IV sistemini tamamlamak için Daikin'in yeni Intelligent Touch Manager'i görüntülenebilir bir zemin planıyla sezgisel bir kullanıcı arayüzü sunmaktadır; bununla 2560 gruba kadar iç ünite yönetilebilmekte ve verimliliği maksimize eden enerji yönetim araçları sunulmaktadır. 

 

VRV IV sistemi çok çeşitli havalandırma üniteleri, sıcak su hydrobox'ları, Biddle hava perdeleri ve enerji tüketimini yılda %49'a  kadar azaltan günlük otomatik temizleme filtresine sahip Daikin'in en son dairesel atışlı kasetleri ile birlikte kullanılabilir. Dairesel atışlı kaset, odada kimse yokken ayar noktasını düzenleyerek veya üniteyi kapatarak enerji tüketiminde %27 daha tasarruf sağlayan hareket sensörlü bir modele de sahiptir.

 

Daikin'in yenilikler konusundaki başarısı

Daikin klima sektöründeki yenilikleriyle her zaman standartları belirlemiştir. 1958'de ilk Japon rotary kompresörü geliştirdi. Ardından 1969'da ilk multi split klima sistemini ve kısa süre önce 2009'da da Avrupa Eco-label alan ilk ısı pompasını geliştirdi: Daikin Altherma. Daikin ayrıca R-407C, R-410A ve R-744 (CO2) gibi yeni soğutucu akışkanları kullanan ısı pompalarını piyasaya sunan ilk üretici oldu.

 

Bununla beraber en büyük buluşlardan biri Daikin'in ilk Değişken Soğutucu Akışkan Hacmi (VRV) sistemini bulmasıyla 1982 yılında gerçekleşti. Bu büyük yenilik Değişken Soğutucu Akışkan Debili sistemler için klima piyasasında tamamen yeni bir kategori yarattı. Bunu takip eden yeniliklerse 2005 yılında ilk ısı geri kazanımlı VRV, su soğutmalı VRV çözümü ve daha yakın zamanlarda da orijinal olarak R-22 soğutucu akışkan kullanacak şekilde tasarlanmış sistemler için VRV değiştirme çözümü oldu. Bugünse VRV IV verimlilik ve yenilik için tekrar standartları belirliyor. 

 

www.daikin.eu

Editörün notları:

Daikin ürün geliştirmedeki öncü yaklaşımı ve entegre çözümleriyle sunduğu rakipsiz kalite ve çok yönlülük ile tanınmaktadır. Isıtma ve soğutma teknolojileri tasarım ve üretiminde 50 yıldan uzun deneyime sahip olan Daikin ısı pompası teknolojisinde piyasa lideridir. Bugüne kadar teslim edilmiş olan 500,000'den fazla sistemle Daikin VRV ve Daikin Altherma günümüzde Avrupa'da en çok satılan ısı pompası sistemleridir.

Diğer Haberler

Web Tasarım IDS