Daikin Türkiye 2014´ü beklemedi Shira Serisi Klimaları tanıttı.

DAIKIN ISITMA VE SOĞUTMA SİSTEMLERİ SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

 

 Shira Serisi Klimalar

 

Türkiye'de 2014 yılında uygulanmaya alınması beklenen sezonsal verimlilik kriterlerini AB ile ile eş zamanlı olarak uygulamaya başlayan Daikin Türkiye, Shira Serisi Klimalar ile sektöründe bir ilke imza attı. Türkiye'nin 'Sezonsal Verimlilik' kriterlerine uygun ilk kliması olarak piyasaya çıkan Shira, enerji tasarrufu sağlayan akıllı özelliklerinin yanı sıra şık tasarımı ile de dikkat çekiyor.

 

İklimlendirme sektöründe dünyadaki öncü ve yenilikçi konumunu Türkiye'ye taşıyan Daikin, bir ilk'e daha imza attı. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin 2013 yılı başı itibariyle uygulamaya geçtiği 'Sezonsal Verimlilik' kriterlerini ürünlerine ilk entegre eden şirketlerden olan Daikin, bu kriterlere uygun ilk klima serisini Türkiye'de de tanıttı. Avrupa’daki yeni sezonsal verimlilik enerji yönetmeliklerine göre geliştirilmiş yeni bir inverter klima serisi olan Shira, farklı iklim ve ortam koşullarında yüksek enerji tasarrufu ve kullanım konforunu düşük işletme maliyeti ile birlikte sunuyor.

 

Mevcut yönetmelik değerlerine göre daha kapsamlı ve gerçekçi sonuçlar ortaya koyan Sezonsal Verimlilik kriterlerine uygun olarak geliştirilen Shira Serisi Klimalar, 5.000-18.000 Btu/h aralığında sahip olduğu 6 farklı kapasite  ile hem sezonsal soğutma verimi hem de sezonsal ısıtma verimliliğinde A++ enerji sınıfına ulaşıyor. 

 

ORTAMDAKİ KİŞİLERİ ALGILIYOR

 

 Shira Serisi Klimalar

Shira'nın gerek enerji tasarrufunu gerekse kullanıcı konforunu artırıcı özellikleri arasında, ortamdaki kişileri algılayıp havanın direkt olarak üzerlerine üflenmesini engelleyen akıllı göz sensörü, homojen, geniş hava dağılımını sağlayan “Coanda” etkisi olarak adlandırılan üfleme ağız yapısı, dört yöne otomatik hava yönlendirme yapabilen kanatları, yatak odaları dâhil tüm yaşam alanlarında rahatlıkla kullanımı sağlayacak 19 dB(A)'den başlayan düşük ses seviyesi, bir tuş ile standarttan 3 dB(A) daha düşük bir ses seviyesinde çalışabilen hem iç hem de dış ünite, havadaki kirleticileri etkin temizleyen titanyum apetit filtresi yer alıyor. Shira Serisi Klimaları farklı kılan bir özelliği de, ortamdaki kişilerin hareketlerini algılayabilmesi. Hareket sensörü özelliği sayesinde Shira, ortamda 20 dakika boyunca hareket algılamadığı zaman otomatik olarak ekonomi moduna geçebiliyor. 

 

Shira Serisi, yumuşak kıvrımlı hatları, mat kristal beyaz renkli kaliteli malzemesi, silik logosu, estetik görünümü ve mekânın bütünlüğünü bozmayacak kompakt yapısına sahip tasarımı ile de beğeni topluyor. Üst segment cihazlarda bulunması gereken özellikleri bir standart olarak tüm cihazlarına taşıyan Daikin, Shira Serisi'nde kolay ve programlı kontrolü de göz ardı etmedi. Shira Serisi'nin cihazlarında haftanın her gününe 4 farklı komut programlaması yapabilen, toplamda 28 farklı ayar kaydedilebilen hafıza ve kumanda bulunuyor. Dünya genelinde, Türkiye dahil birçok ülkede üretim tesisleri bulunan Daikin'in Çek Cumhuriyeti'nde fabrikasında üretimini gerçekleştirdiği Shira Serisi Klimalar, yüksek enerji tasarrufu, düşük işletme maliyeti kullanıcılarına maksimum konfor sunuyor.

 

 Shira Serisi KlimalarSEZONSAL VERİMLİLİK NEDİR?

 

A sınıfı, B sınıfı gibi enerji etiketlerinin enerji verimliliğini ifade etmekte yetersiz kalması nedeniyle geliştirilen Eco Dizayn Direktifi (ERP) uyarınca, Avrupa ülkeleri 2013 yılından itibaren ısıtma ve soğutma cihazlarının gerçek enerji verimlliğini ölçen Sezonsal Verimlilik kriterlerine geçti. Gerçek çevresel etkiler dikkate alınmasını ve enerji tasarrufu performansının artırılmasını amaçlayan bu uygulama ile birlikte, klimalarda kullanılan “nominal verimlilik” yönteminin yerini “Sezonsal Verimlilik” alırken, nominal enerji verimliliğini gösteren A sınıfı, B sınıfı gibi enerji etiketlerinin yerini de Sezonsal Verimlilik etiketleri aldı.

 

Nominal verimlilik yöntemi ile cihazların enerji perfomansı sembolik sıcaklıklara (6°C -35°C) paralel ölçümlenirken, 'Sezonsal Verimlilik' kriterlerine göre yapılan ölçümlerde cihazların gerçek hayatta kullanılan sıcaklık değerlerine eş değer enerji verimlilikleri belirleniyor. Yani nominal verimlilik, bir klimanın nominal koşullarda ne kadar verimli çalıştığını gösterirken Sezonsal Verimlilik; bir klimanın tüm bir soğutma veya ısıtma sezonu boyunca ne kadar verimli çalıştığını net olarak ortaya koyuyor. 'Sezonsal Verimlilik' yöntemi ile iklimlendirme cihazlarının en çok kullanılan sıcaklık değerlerine göre performanslarının ölçümlenmesi ve gerçek enerji verimliliklerinin tespit edilmesiyle,  eski yöntemde kullanılan ideal hale getirilmiş koşulların etkilerinin de en aza indirilmesi hedefleniyor. 

 

Türkiye'de 2014 yılı itibariyle uygulanmaya alınması beklenen Sezonsal Verimlilik kriterleri, cihazlarda enerji tasarrufunun artırılması ve ekolojik ayak izinin azaltılmasına somut olarak katkı sağlayacak.Bu geçişle birlikte inverter olmayan cihazların kullanımı ileri dönemlerde azalarak bitecek.

Diğer Haberler

Web Tasarım IDS