KLİMANIZ HASTA MI EDER, TEDAVİ Mİ?

DAIKIN ISITMA VE SOĞUTMA SİSTEMLERİ SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

 

KLİMALAR LÜKS OLMAKTAN ÇIKIP EVLERİN, İŞ YERLERİNİN, ARAÇLARIN VAZGEÇİLMEZ İHTİYAÇLARI HALİNE GELDİ. ANCAK YANLIŞ KULLANIM YÜZ FELCİ GİBİ RAHATSIZLIKLARA SEBEP OLABİLİYOR. İŞTE KLİMALAR HAKKINDA BİRKAÇ NOT…

 KLİMANIZ HASTA MI EDER, TEDAVİ Mİ?

Yaz sıcaklarıyla baş etmenin en iyi yolunu bulduk: klima. Üstelik kışın ısıtma da yapabiliyor. Birçok kişinin hayalindeki gibi yazın soğutuyor, kışın ısıtıyor. Tam da arzu edilen bir konfor… Çoktan lüks olmaktan çıkan klima, işyerlerinden sonra evlere de girdi. Buna bağlı olarak hayatımıza yeni bir kelime kattı: BTU. Soğutma birimini ifade eden bu kelime, klimaların gücünün de göstergesi. İhtiyacınız olan güç klimayı kullanacağınız mekân ile ilgilidir. Bunun tespitini profesyoneller sizler için yapıyor.

Klimalar hakkında bilinmesi gereken pek çok detay var. İşte bunlardan birkaçı...

KLİMA NEDİR?

Klima daha rahat ve verimli bir hayat sürmemizi sağlayan, havayı temizleyen, toz ve partikülleri filtre eden bir araç. Isıtma ve soğutma özelliklerinin yanında teneffüs ettiğimiz havayı kötü koku ve partiküllerden arındırarak temizleyen klimalar, gelişen teknolojiyle mahal sıcaklığı, ortamın ısı ihtiyacına yakın değerlerde dengeleyebiliyorlar. Oldukça ekonomik ve sessiz hale gelen yeni nesil modellerde ise daha az enerji harcanarak kaliteli hava elde ediliyor.

KLİMA EN DOĞRU NASIL KULLANILIR?

Doğru kullanıldığı ve zamanında bakım yapıldığı takdirde klimalar sağlık problemi yaratmıyor. Kapasitesi ve yeri yanlış seçilmiş, bakımları yapılmamış kalitesiz bir klima cihazı ise sağlığımıza zarar verebilir. Klima çarpmalarının nedeni klima rüzgârının karşısında bulunmaktan kaynaklanıyor. Bilinçsiz kullanım özellikle çocukları, yaşlıları ve astım hastalarını etkiliyor. Klimalarla ilgili olarak en çok yaşanan problemlerden biri de kaslardaki tutulmalar. Bu tür sorunları yaşamamak için çalışan klimaların karşısında uzun süre durmamak ve klima akımına direkt maruz kalmamak gerekiyor. Klimanın neden olduğu rahatsızlıkları önlemenin yolu havayı yavaş yavaş soğutmaktan geçiyor. Klimayı hızla çalıştırıp çok düşük ayar sıcaklığı ile sıcak havayı bir anda soğutmak, vücudun dengesini bozuyor. Klimanın monte edileceği yeri doğru belirlemek en az klima seçmek kadar önemli. Çünkü klimayı -küçük veya büyük- yanlış seçmeniz, sizi beklenmedik enerji tüketimi ve konfordan uzak şartlar ile karşı karşıya bırakıp maddi manevi olumsuz etkilerken,  yanlış bir yere monte etmek de sağlığınızı olumsuz etkileyebiliyor.

KLİMALARIN FAYDALARI NELERDİR?

Klimaların insan sağlığına bilinen somut zararları yoktur. Hatta uzmanlar özellikle yaşlılar, kalp, şeker veya astım hastalığı olanlara klimatize ortamda bulunmalarını tavsiye ediyor. Sağlık açısından ev ve iş yerlerinde 23 derece sıcaklık ve %50 nem ideal koşulları oluşturuyor. Bu değerleri en iyi şekilde sağlayan cihazlar da klimalardır.

KLİMA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Klima alırken iyi düşünülmeli, kalitesi kanıtlanmış ürünler tercih edilmelidir. Klima satın alırken kullanılacak cihazın modeli, cihaz tercihi ve kapasitesi hakkında uzman kişilerin tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. Klima cihazlarının seçimi kadar montaj yeri ve montaj şekli de çok önemlidir. Bu nedenle klima, uzman ve tecrübeli bir ekip tarafından monte edilmelidir. Isıtılması veya soğutulması düşünülen alanda ısı kayıplarının ne kadar olduğu, hangi model klimanın kullanılması gerektiği önemlidir. Elektrik enerjisini konfora dönüştüren cihazlar olarak da tarif edebileceğimiz klimaların ısıtma ve soğutma kapasiteleri binanın yapısına, iç ve dış ortam şartları gibi birçok parametreye bağlıdır ve bu kriterlerin mutlaka uzman kişiler tarafından hesaplanması gerekmektedir.

YENİ NESİL KLİMALAR

Teknoloji ilerledikçe klimalar da her geçen gün yenileniyor. Akıllı teknolojiler,  klimaların yüksek performansla enerji tasarruf ederek çalışmasını sağlıyor. Artık cihazlar; yazın, kışın ve mevsim geçişlerinde tüm yıl boyunca kullanılacağı düşünülerek sezonsal verimlilik amacıyla tasarlanıyor. Hatta klimaların kapalı olduğu zamanki stand-by enerji tüketimleri dahi dikkate alınıyor. Yeni nesil klimalar küçük oldukları için yer kaplamıyorlar ve öylesine sessizler ki odada klima çalıştığı fark edilmeyebiliyor.

Sağlığınız ve konforunuzdan ödün vermeden ısıtma veya soğutma ihtiyacınızı karşılamak için Daikin, AR-GE çalışmaları sonucu mükemmel bir ürün geliştirdi: “URURU SARARA”.

Ururu_Sarara_Klima_Haber.jpg

Japon klima devi Daikin, benzersiz bir sisteme sahip olan Ururu Sarara’yla iklimlendirme sektörüne bir yenilik daha katmıştır. Hava temizleyicilerin de kullandığı yenilikçi teknolojiyle havayı dış ve iç ünite olmak üzere iki aşamada temizleyen Ururu Sarara, havayı temizlemekle kalmayıp aynı zamanda nemlendiriyor.

Ururu Sarara; egzoz gazları gibi istenmeyen kokuları dış ünitede, sigara dumanı ve yemek kokularını ise iç ünitede temizliyor. Toz, polen filtreleri ve fotokatalitik hava temizleme filtresi ile havayı temizleyen Ururu Sarara, Flash Streamer teknolojisiyle olası formaldehit, virüs ve mantar kalıntılarını da gidererek sağlıklı bir yaşam alanı oluşturuyor ve bedenimizin ihtiyaç duyduğu ideal ortamı yaratıyor.

Taze hava ile buluşturan ilk konut tipi klima

Ururu Sarara; klasik klimaların aksine, üflemeyi isteğe göre ayarlayarak ortamın havasını kısa sürede taze hava ile besleyebilen ilk konut tipi klima sistemi olma özelliğini taşıyor.

Yenilikçi teknolojiyle üretilen Ururu Sarara, gelen havayı ısıtma ve soğutma kaygısı olmaksızın istenilen dereceye getirirken hava sirkülasyonunun tam ve doğru şekilde yapılmasını sağlıyor.

Havayı nemlendirerek dengeli şekilde ısıtıyor

Su haznesi olmadan çalışan ve nemlendirilen havanın eşit şekilde dağılmasını sağlayan Ururu Sarara, diğer nemlendiricilerden farklı olarak, iç ortam havzasındaki nem oranını düşürürken, soğuk kuru hava ile sıcak havayı karıştırarak oda sıcaklığını koruyor. Sıcaklığı, havayı ve nem oranını kontrol eden Ururu Sarara her mevsim için uygun.

Küf oluşumuna son

İlklere öncülük eden Japon klima devi Daikin, klima endüstrisinde bir ilk olan küf şoklama özelliği ile küf oluşumunu önlüyor. Urura Sarara, nem seviyesinin aniden düşürülmesini ve 3 saat boyunca bu şekilde tutulmasını sağlayarak küfleri uzak tutuyor.

Enerji tasarrufu

Uyguladığı özel teknikler sayesinde 5,0’ın üzerinde enerji performans değerlerine sahip olan Ururu Sarara, Ekonomik Tasarım İlkesi’ni benimseyerek beş kilowatt soğutma veya ısıtma kapasitesi sağlamak için yalnızca bir kilowatt enerji üretiyor. 

 

Diğer Haberler

Web Tasarım IDS